Licencja

Licencja


Witamy w poradniku na temat użytkowania licencji na witrynie.

Na stronie Biblioteki Wędrowca każdy artykuł, o ile nie zaznaczono inaczej, podlega pod licencję CC BY-SA 3.0. No dobrze, ale co to właściwie oznacza? Zacznijmy od podstaw.



Informacje ogólne


CC […] 3.0 — Creative Commons wersja 3.0 — Jest to zestaw wzorców licencji, który składają się z 4 elementów.

Elementy zawarte w licencji, której używamy, to:

  • BY — Czyli uznanie autorstwa. Oznacza to, że możesz wykorzystywać dany utwór w dowolny sposób, ale musisz przywołać nazwę autora w atrybucji.
  • SA — Na tych samych warunkach. Wszystkie utwory zależne (czyli powstałe z treścią zawartą daną licencją) muszą posiadać tę samą licencję.

Możesz spotkać się również z pozostałymi elementami, niekompatybilnymi z naszą licencją:

  • NC — Użycie niekomercyjne. Czyli można tworzyć utwory zależne, ale nie można na nich zarabiać.
  • ND — Bez utworów zależnych. Można udostępniać twór objęty licencją jedynie samodzielnie i w niezmienionej formie.

Pewnie już zauważyłeś pewne możliwości i ograniczenia wynikające z tej licencji, a mianowicie:

  • Nikt nie ujmie ci autorstwa — Nieważne, jak długą drogę przejdzie twoje dzieło, zawsze będzie wiadomo, że to ty jesteś jego autorem.
  • Dowolność edycji pierwowzoru — Jeśli coś ci się nie podoba w oryginalnym utworze, zawsze możesz go zedytować wedle potrzeby bez żadnych konsekwencji!
  • Sprzedaż — Dowolny utwór objęty tą licencją można sprzedawać.

Uwaga: Jeśli nie podoba ci się, że ktoś nawet bez twojej zgody mógłby sprzedawać bądź edytować twoją pracę, nie ma powodu, byś publikował swoją pracę na naszej stronie!



Użytkowanie obrazków

Jako że wszystkie treści na witrynie muszą być zgodne z licencją, grafiki, które wykorzystujesz, też muszą być z nią zgodne. Jak dowiedzieć się, czy dany obrazek jest odpowiedni? Na dużej ilości stron powinna znajdować się atrybucja odnośnie grafiki, którą ukazuje, ale jeśli takiej nie znajdziesz, najlepiej poszukaj w innych źródłach (możesz np. użyć funkcji wyszukiwania obrazkiem w wyszukiwarce). Jeśli nie znajdziesz żadnej informacji odnośnie licencji obrazka, który chcesz wykorzystać, niestety nie możesz użyć go na stronie. Ale hej! Jest wiele ryb w tym morzu, bardzo efektywną wędką w tych rejonach jest wyszukiwarka obrazów na licencji CC. Jedną z tych stron jest CC Search, gdzie możesz bez umiaru szukać tego, czego potrzebujesz.

Wspomniałem przed chwilą o licencjach kompatybilnych. Jakie to właściwie są? Otóż wszystko przedstawia ta grafika:

Vectorized_CC_License_Compatibility_Chart_compact.svg


Prawo cytatu


Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna i naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

W przywołanym cytacie "gatunki twórczości" odnoszą się do dzieł artystycznych, czyli również literackich. To oznacza, że możesz cytować w swoich artykułach inne dzieła, o ile nie przesadzisz — po prostu po skorzystaniu z cudzego utworu na prawie cytatu zastanów się, czy twoja praca nie straci za dużo. Jeśli tak, najlepiej, byś sobie go darował.



Atrybucja


Atrybucja powinna zawierać imię i nazwisko autora (a jeżeli podpisuje się nickiem, to nick), informacje o licencji, jaką jest objęte używane dzieło, oraz link do niego. Często na różnych stronach będziesz mógł się od razu spotkać z formułką odnośnie licencji, więc jeśli takową znajdziesz, możesz ją po prostu wkleić.

Dajmy na warsztat obrazek z tego poradnika. Jest w domenie publicznej, co oznacza, że śmiało mógłbym sobie odpuścić atrybucję, ale ze względu na zasady naszej witryny wszystkie wykorzystane utwory powinny posiadać atrybucję. W tym wypadku wyglądałaby ona mniej więcej tak:

Obrazek użyty w artykule objęty jest domeną publiczną.

I taką samą atrybucję spotkasz w pierwszym poście w dyskusji pod tym artykułem, czyli tam, gdzie ty powinieneś umieścić swoją (oczywiście pod własną pracą).

Więcej informacji uzyskasz o licencji uzyskasz tutaj.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License